Aktualności

Strony internetowe oparte na szablonach sierpień 17, 2018

Strony internetowe oparte na szablonach

Strony internetowe oparte na szablonach pozwalają znacznie uprościć realizację. Dzięki gotowemu szkieletowi odpadają nam dwie główne początkowe fazy tworzenia strony – projekt graficzny oraz kodowanie. Właściwie jeżeli wybraliśmy odpowiadający nam szablon możemy skupić się na jego uzupełnieniu. Uzupełnienie kontentem wymaga jednak pewnej wiedzy i umiejętności z zakresu grafiki komputerowej, obsługi jakiegoś programu graficznego oraz znajomości systemu zarządzania treścią, do którego dedykowany jest szablon oraz czasami podstawy html. W przypadku gdy ktoś nie ma czasu i nie czuje się na siłach, aby zrobić to samodzielnie, szuka firmy która to zrobi na jego zlecenie. Z pewnością agencja reklamowa zrobi to profesjonalnie i zadba dodatkowo o wiele rzeczy związanych z optymalizacją strony www, indeksowaniem treści itd. Z zasady strona oparta na gotowym szablonie powinna być tańsza niż realizacja na podstawie indywidualnych wytycznych.

Szablonowe strony internetowe | Białystok

Strona internetowa – miała być indywidualna, a jest oparta na gotowym szablonie…

Niestety często spotykamy się w swojej pracy z sytuacjami, gdy klient nie ma świadomości, iż jego strona została wykonana na szablonie. Zamówienie miało dotyczyć wykonania strony www od podstaw, „szytej na miarę”, a prawda okazuje się inna… Zwykle wychodzi to po jakimś czasie, przy okazji dokonywania jakichś drobnych poprawek, bądź wprowadzeniu nowego materiału. Prawda wychodzi wówczas na jaw. Jasne staje się, że owa strona internetowa oparta jest na gotowym szablonie za kilkadziesiąt dolarów, i nie w pełni autorską realizacją. Klient nie będąc informowany o tym fakcie czuje się oszukany, gdyż zapłacił kilka tysięcy złotych, co znacznie przekracza wartość tego typu usługi.

Klient musi być świadomy co kupuje! Co to jest strona oparta na gotowym szablonie oraz jak przebiegają prace związane z jej realizacją. Nie ma nic złego, aby tego typu realizacje powstawały, gdyż są one dużo prostsze i pozwalają na szybsze wdrożenie. Klient końcowy powinien jednak być o tym informowany, choćby z czystych pobudek etycznych, a na pewno z powodu kwestii prawnych. Strony oparte na szablonach komercyjnych dystrybuowane są na podstawie licencji, która ściśle określa warunki dystrybucji oraz użytkowania takiego szablonu (zwykle wykluczone jest np. wielokrotne wykorzystanie szablonu). Klient końcowy powinien znać zakres takiej licencji oraz praw jakie mu przysługują. W innym przypadku bowiem, gdy firma wdrażająca przestanie istnieć klient może stracić również własną stronę, gdyż nie będzie posiadał dokumentacji oraz indywidualnego kodu autoryzacyjnego. Taki klucz może być niezbędny np. w sytuacji migracji na inne konto hostingowe.

Szablonowa strona internetowa - Białystok

Na co warto zwrócić uwagę porównując ofertę agencji tworzących strony internetowe?

Przede wszystkim jeżeli porównujemy oferty różnych agencji interaktywnych tworzących strony internetowe powinniśmy porównywać produkt o podobnych parametrach. Strona internetowa nie jest równa stronie internetowej… ta oparta na gotowym szablonie, nie powinna być stawiana na równi z taką stroną www, która tworzona jest można powiedzieć od podstaw. To dwa różne produkty, których zakres pracy jest zupełnie inny, a więc też cena powinna być różna.

Przeczytaj również:
Zdjęcia do strony internetowej
Responsywne strony internetowe