Aktualności

Optymalizacja prędkości ładowania strony internetowej Kwiecień 21, 2017

Optymalizacja prędkości ładowania strony internetowej

Optymalizacja prędkości ładowania strony internetowej

Każdy z nas wie jak irytujące jest gdy wyszukując frazę w google klikamy na stronę, która nas interesuje i… 1,2,3,4… cofamy i szukamy następnej, choć może właśnie ta długo ładująca się strona zawierała informacje, o które nam chodziło. Ale prędkość ładowania strony to nie tylko irytacja internautów goszczących na naszej stronie, ale też niższa pozycja w wyszukiwarkach.

Optymalizacja prędkości ładowania strony a jej pozycja w wyszukiwarkach.

Prędkość ładowania strony jest jednym z czynników branych pod uwagę podczas przydzielania przez wyszukiwarki pozycji, na której znajdzie się nasza strona. Nie jest to najważniejszy aspekt, gdyż Według oficjalnego wpisu na blogu Googla:

“While site speed is a new signal, it doesn’t carry as much weight as the relevance of a page. Currently, fewer than 1% of search queries are affected by the site speed signal”.

Oznacza to, że prędkość ładowania ma znaczenie jeżeli wyszukiwarka porównuje strony o zbliżonej trafności optymalizacyjnej.

Jak sprawdzić prędkość ładowania naszej strony www? Do mierzenia prędkości ładowania strony najczęściej używa się PageSpeed Insights. Można także użyć np. Loadimpact.

Optymalizacja prędkości ładowania strony internetowej

Co zrobić aby przyspieszyć ładowanie strony internetowej.

Aby uzyskać jak najlepszy wynik w teście PageSpeed Insight musimy przeprowadzić optymalizację naszego serwisu. Polega ona w zasadzie na odchudzeniu elementów serwisu, przede wszystkim grafiki i plików css, js i html.

Aby uzyskać “zielony” wynik w teście musimy zebrać 85 punktów. Uzyskanie maksymalnej liczby 100 jest dość trudne, choć nie niemożliwe, lecz wydaje się być tylko sztuką dla sztuki.

Optymalizacja grafiki – czyli tak naprawdę zmniejszenie jej wielkości, jest chyba najważniejszym czynnikiem wpływającym na punkty w teście prędkości ładowania strony. Co więcej optymalizację może przeprowadzić każdy, nawet mało doświadczony użytkownik. W internecie można znaleźć wiele narzędzi i wtyczek do optymalizacji grafiki do stron internetowych. Warto również stosować tzw. lazyload, czyli ładowanie tylko tych obrazków, które są aktualnie widoczne.

Czas odpowiedzi serwera i kompresja plików na serwerze – zależy od jakości i konfiguracji hostingu. Czynnik ten można poprawić stosując wtyczki cache.

Optymalizacja prędkości ładowania strony internetowej

Pamięć cache przeglądarki – możemy włączyć w pliku .htacess.

Minimalizacja css, js i html – optymalizację i minimalizację plików css, js i html najłatwiej przeprowadzić stosując odpowiednie wtyczki. Ważne jest również aby pliki ładować asynchronicznie, czyli podczas a nie przed wyświetleniem strony.

Optymalizacja strony internetowej

Czy warto przeprowadzać optymalizację prędkości ładowania strony www?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta. Oczywiście tak. Należy jednak pamiętać, że prędkość ładowania strony nie jest jedynym i nie najważniejszym czynnikiem w pozycjonowaniu. Podczas wykręcenia najlepszych wyników w testach może również ucierpieć sama strona. Optymalizacja grafiki może spowodować pogorszenie jej jakości a tym samym wartość wizualna naszej strony maleje. Często zdarza się, że wtyczki lub dodatki do stron, zamiast optymalizować pogarszają wyniki w testach lub co gorsza powodują, że strona przestaje działać.

I tu po raz kolejny sprawdza się żelazna zasada zdrowego rozsądku.

“Znaj proporcjum, mocium panie”