Przygotowania powinniśmy zacząć od rozpisania treści naszej przyszłej strony. Do tego wystarczyć będzie nam dowolny program tekstowy, w którym łatwo będizemy mogli usuwać i modyfikować nasz plan oraz teksty do strony. Unikajmy przy tym wykonania tego typu prac przy pomocy zwykłych kartek oraz długopisu czy ołówka, gdyż poźniej i tak będziemy musieli wszystko przepisać w komputerze. Zaoszczędzi nam to sporo czasu oraz ułatwi wszelkie modyfikacje.
Pamiętaj że większość agencji wykonujących strony internetowe nie przyjmie od nas ręcznych notatek i nie przepisze tekstów za nas. Taka usługa jest oczywiście możliwa, ale nie będzie bezpłatna.

Jak powinieneś się przygotować do zlecenia wykonania strony internetowej?
Jeżeli planujesz zlecić wykonanie strony, zapoznaj się z kilkoma krótkimi radami, które ułatwią Ci przygotowanie się do zlecenia.

Najpierw brief, czyli plan, który wyznaczać będzie architekturę naszej strony internetowej.

Plan o którym tu mowa, to nic innego jak spis podstron, coś na wzór spisu treści w książce, gdzie odpowiednikiem rozdziałów stanowić będą podstrony.
Co to jest podstrona? Podstroną lub zakładką nazywamy osobny zakres treści w stronie internetowej, opatrzonego indywidualną nazwą, stanowiącą pozycję w menu strony.

Poniżej przykładowy spis podstron charakterystyczny dla strony internetowej firmy usługowej:

  1. Home / Strona startowa
  2. O firmie
  3. Usługi
  4. Galeria
  5. Kontakt

Brief strony interentowej

Posiadając podobny spis jesteśmy wstanie zorientować się w cenie usługi, gdyż większość agencji używa przy wycenie stron internetowych ilości podstron wykonywanych w ramach realizacji. Na stronie wykonawcy możemy znaleźć często cennik realizacji standardowych do którego dopasowując nasz plan zorientujemy się ile będziemy musieli zapłacić za stronę internetową tej wielkości. Opracowany w ten sposób plan posłuży nam później jakoramy do napisania tekstów do strony.

Co powinna potrafić nasza przyszła strona, czyli jakie funkconalności powinna zawierać.

Funkcjonalnościami nazywamy określony sposób zachowania poszczególnych fragmentów treści strony internetowej lub jej elementów. Przykładem może być tu formularz zapytania, interaktywna mapa, element umożliwiający zapisanie się do newslettera i gromadzący dane, element rotujący zdjęcia i grafikę, tzw. slider, kalkulator obliczający dane itp. Pewne funkcjonalności stały się standardem inne zaś bardzo rozbudowane, lub wymagające indywidualnego opracowania i zaprogramowania są czymś co może w znacznym stopniu podnieść cenę realizacji.

Posiadając ogólny plan oraz zaplanowane funkcjonalności możesz już zamówić stronę internetową – Strony internetowe Białystok.