Aktualności

Strona internetowa typu one page Luty 10, 2017

Strona internetowa typu one page

Strona internetowa typu one page. Od jakiegoś czasu internetem zawładnęły strony typu „one page”, bardzo dużo powstających nowych stron firmowych budowanych jest w oparciu o ten schemat budowy. Czym właściwie są tego typu strony internetowe? Strony www zbudowane w ten sposób zawierają cały swój kontent na jednej stronie/ekranie, zawartość podzielona jest na sekcje, poruszanie się odbywa się poprzez scrolowanie (przewijanie przy użyciu pokrętła myszy) lub przyciski w menu które przewijają zawartość bezpośrednio do wybranej sekcji. W stronach one page nie występują podstrony/zakładki, pozycje w menu są jedynie odsyłaczami do sekcji strony.

 
Strony internetowe one page

Czy strony one page są dobrym rozwiązaniem?

Wszystko zależne jest od ilości materiału jaki chcemy umieścić na stronie internetowej. Jeżeli mamy pięć różnych działów, które odpowiadają osobnym podstronm w tradycyjnej stronie www, to ten typ strony sprawdzi się w 100% i będzie bardzo wygodny i efektowny. Strony www one page sprawdzają się świetnie przy małych firmowych serwisach www, stronach poświęconych jednemu produktowi bądź usłudze, gdzie ilość treści nie wymaga rozpisania całej zawartości na kilkanaście bądź kilkadziesiąt podstron.

Schemat budowy i działanie strony internetowej one page

Strony one page z efektem paralaksy (Parallax scrolling)

Wiele osób wybiera tego typu schemat budowy strony internetowej na wizualne efekty możliwe do zastosowania w niej. Jednym z głównych efektów jest tzw. efekt paralaksy, czyli względnego poruszania się elementów strony www z różną prędkością. W ten sposób uzyskujemy wrażenie głębi, która przy umiejętnym zaprojektowaniu jest bardzo okazała wizualnie. Efekt przestrzenności oparty jest na zastosowaniu co najmniej dwóch elementów tworzących coś na wzór warstw, przy dodatkowym zastosowaniu jeszcze jednej lub dwóch warstw wraz z efektem rozmycia towarzyszącym efektowi głębi końcowy efekt bywa bardzo realistyczny.

Co w przypadku, gdy mam więcej treści i tradycyjna strona one-page nie zmieści jej zawartości?

W sytuacji, gdy koniecznie chcemy użyć modelu strony www „one page”, a ilość materiału jaki mamy do umieszczenia jest na tyle duża, iż strona będzie mało użyteczna, wówczas możemy dokonać połączenia tej techniki oraz tradycyjnej strony www. W takim wypadku strona główna oparta jest o one page (z wybranym zakresem materiału), natomiast pozostała część materiału rozlokowana jest w tradycyjnych podstronach.

Przykładowa relizacja – Strona internetowe typu one page